W służbie bluesa 40 lat. Kasa Chorych to prawdziwa legenda polskiego blues-rocka.
Kasa Chorych – polski bluesowy zespół muzyczny założony w 1975 w Białymstoku przez Ryszarda Skibińskiego i Jarosława Tioskowa.
Pierwszy skład zespołu poza założycielami stanowili: Andrzej Kotarski (gitara), Zbigniew Richter (gitara basowa), Andrzej Pala (fortepian) oraz Mirosław Kozioł (perkusja)
W roku 1978 grupa zajęła III miejsce na IX Wielkopolskich Rytmach Młodych w Jarocinie, a Ryszard Skibiński dostał nagrodę indywidualną. Grupa, a w szczególności jej lider, doprowadzili do zorganizowania w 1978 roku w Białymstoku festiwalu Jesień z Bluesem. W październiku 1979 wraz z zespołem Krzak oraz Wojciechem Karolakiem grupa wystąpiła w programie, który dla Studia 2 realizował Walter Chełstowski.
W 1981 nagrali singel „Zgniła porzeczka”/„Blues córek naszych”, a później wystąpili w filmie Koncert Michała Tarkowskiego. W 1982 podczas studyjnych nagrań zespół zasilił Andrzej Zaucha. W tym samym roku, po paru nieudanych występach z wokalistkami (Martyną Jakubowicz, Krystyną Cudowską), zespół postanowił powiększyć swój skład o wokalistę i w 1982 został nim Jerzy Opaliński, a później Lesław Kot. Wystąpili również na festiwalu Rawa Blues '82. Pod koniec roku 1982 grupa dała ostatni koncert w tym składzie, ponieważ lider zespołu Ryszard Skibiński przeszedł do grupy Krzak.W roku 2009 zespół otrzymał prestiżową Nagrodę Muzyczną Fryderyk 2009 w kategorii blues za płytę Koncertowo. W 2014 roku, ukazała się płyta zespołu pt. „Orla”. Znajduje się na niej 12 premierowych utworów. Zespołowi na płycie towarzyszą znakomici goście, m.im. Jan Gałach – skrzypce, Bartek Szopiński – Hammond, Adam Wendt – saksofon i Romek Puchowski – gitara Dobro. W 2016 roku wydali dwie płyty: "W filharmonii" oraz "40 lat Live".