Logo
45-045 Opole, ul. Klasztorna 1
tel. +048 607 410 054
 

Rys historyczny


Powiększenie

Budynek wpisany w rejestrze zabytków Opola : domy  ul. Studzienna 1-3, XIX, nr rej.: 2061/81 z 20.01.1981 r.

Budynek znajduje się przy zbiegu ulic Sempołowskiej i Klasztornej (do roku 2016 - Studziennej). Nazwa ul.Studzienna to nazwa historyczna (zabytkowa) tej ulicy od początku jej istnienia. W nazwach ulic zawarta jest historia. Dawniej ul.Klasztorna miała nazwę Studzienna (lub  Brunnenstrase). Dawniej ul Sempołowskiej miała nazwy: Kloster Strasse  potem  Wallgraben Strasse. 

Zabudowy w tym miejscu widać już na mapach z 1763 roku. Na mapach z 1810 roku i 1817 roku naniesiony jest obrys budynku, jednak jego oś geometryczna jest inaczej zorientowana niż obecnie. Ale już na mapie z 1818 roku i późniejszej z 1863 roku oś geometryczna budynku jest zorientowana tak jak na planie współczesnym z  2014 roku.

Dawniej budynek mógł  był gościńcem dla przyjeżdżających z towarem na sprzedaż. Na początku XX wieku na poddaszu powstał warsztat szewski. Produkcją i naprawą butów zajmował się Karl Chmielus. Nazwisko szewca wypisane jest na szyldach budynku  widocznych na starych kartkach pocztowych. Nazwisko i adres zamieszkania szewca wymienione są w książce adresowej z 1909 roku. W tym miejscu również znajdował się zakład ślusarski (Jozef Chmielus 1934 rok) ,a potem nawet auto - blacharz (1937rok). 

W sieci można znaleźć wzmiankę o książce do nauki dla szewców:  "Schuhmacherbuch: Ein Lehr- u. Hilfsbuch f. Schuhmacher-Lehrlinge z. Gesellenprüfung" Karl Chmielus. - Bad Salzbrunn, 1905 (Szczawno Zdrój) : G. Maske (wydawnictwo działające również na terenie miasta Opole). Być może szewc z Dworka był jej autorem.

Ze starej gazety - Opole w roku 1908
  
cyt. ". . .  Cierpiącym na stopy odwiedziny w swoim sklepie obuwniczym  polecał mistrz szewski Karl Chmielus."

Właściciela  nieruchomości, którą najmujemy, pana Tadeusza Pabisiaka, odwiedziły w latach 90 dwie córki szewca Chmielusa, który miał warsztat w tym budynku. Ponoć z  sentymentem wspominały dzieciństwo spędzone w tym domu i warsztat szewski. Z rozmowy wynikało, iż szewcem był dziadek obu pań.

Pani Beata (Z.U.H. Dworek) jest piątym właścicielem klubu (2013 rok) od momentu powstania Dworka. Budynek od 1992 roku jest własnością Tadeusza Pabisiaka, który w 1996 roku prowadził tu działalność. Potem klub pod tą lub podobną nazwą prowadzili inni przedsiębiorcy. Mimo różnych właścicieli klubu, zawsze miejsce to cieszyło się dużą popularnością. Można pokusić się o stwierdzenie, że Dworek „wychował” kilka pokoleń. Przyjęliśmy tradycyjną nazwę marki klubu: "Dworek Artystyczny".

Na terenie ogródka Dworka Artystycznego istnieje Opolska Aleja Gwiazd, którą opiekuje się jej pomysłodawca Pan Tadeusz Pabisiak. Dotychczas w Opolskiej Alei Gwiazd odciski swoich dłoni złożyli m.in. Ewa Bem, Edyta Górniak, Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski, Michał Bajor, Perfekt, Budka Suflera, De Mono, Doda, Skaldowie, Piersi, Michał Szpak, Bracia Golec, Roxana Węgiel, Izabela Trojanowska.