Logo
45-045 Opole, ul. Klasztorna 1
tel. +048 607 410 054
 

Info: AMERICAN FOLK BLUES PROJECT


Powiększenie

W czwartek 25.08.2022 r. o godz. 19:30 wystąpią w Dworku Artystycznym:
- Magda Magic Piskorczyk – wokal, gitara akustyczna i basowa, cahon,
- Jędrzej Kubiak – gitary rezofoniczne (dobro), hawajskie i akustyczne.
 
Bilety 35 zł przedsprzedaż  / 45 zł w dniu koncertu.
Bilety do nabycia na stronie: https://www.kupbilet.pl lub w Dworku Artystycznym.
 
Muzyka oscylująca wokół amerykańskiego folk bluesa plus własne kompozycje.
W 2018 roku Magda utworzyła projekt “AMERICAN FOLK BLUES”, zapraszając do współpracy mistrza gitar rezofonicznych Jedrzeja Kubiaka.
 
Magda i Jędrzej znają się od niemal dwudziestu lat, równolegle debiutowali na polskiej scenie, by muzyce pozostać wiernymi aż do dziś. Magda stała się uznaną w świecie wierną afroamerykańskiej kulturze muzycznej wokalistką, Jędrzej zaś największym w Polsce autorytetem w dziedzinie charakterystycznej dla bluesa gitary rezofonicznej (zwanej gitarą dobro).
 
Teraz do wspólnego muzycznego tygla wrzucają doświadczenia zdobyte podczas długoletnich podróży po świecie bluesa, gospel, worksongu, białego amerykańskiego folku i bluegrassu. Ich koncert bogaty jest w brzmienia rozmaitych instrumentów (w tym elektrycznej gitary barytonowej oraz gitary hawajskiej lap-style) i zaskakuje zróżnicowaniem barwy głosu Magdy. Muzyka duetu z jednakową łatwością ilustruje znój czarnoskórych niewolników znad Mississippi, jak i radosne potańcówki białych mieszkańców Appallachów.
 
Występy duetu to nie tylko płynące ze sceny dźwięki. Magda genialnie prowadzi dialog z publicznością, zachęca ją – zawsze skutecznie – do wspólnej zabawy rytmem, słowem,usuwając tym samym granice scena/publiczność. Jędrzej jest skarbnicą wiedzy o bohaterach dawnych amerykańskich pieśni i encyklopedią instrumentów muzycznych zza wielkiej wody. Wspólnie zabierają słuchaczy w daleką, różnokolorową podróż muzyczną. Oboje muzycy to doświadczeni pedagodzy, od lat wykładający na warsztatach muzycznych w całej Polsce, między innymi w Puławach, Sopocie, Płocku, Bolesławcu, Bydgoszczy, Lublinie, Krakowie, Warszawie.
 
"…piękne jest to operowanie dynamiką u Was. Jak powracająca bryza, kołysze nastrojem, otula i unosi. Świetnie zagrane i wykonane. Super!" - Piotr Gwizdała o utworze "Anabelle".
 
Magda „Magic” Piskorczyk
to wielokrotnie nagradzana wokalistka i multiinstrumentalistka. Trzykrotnie nominowana do najbardziej prestiżowej nagrody polskiej branży fonograficznej FRYDERYK. Dwukrotna półfinalistka najważniejszego konkursu bluesowego w świecie INTERNATIONAL BLUES CHALLENGE w Memphis, Tennessee, USA. Ośmiokrotna bluesowa wokalistka roku. We Francji nazwana „la voix noire et au costume blanc” (czarny głos w białym kostiumie).
www.magdapiskorczyk.net
 
Jędrzej Kubiak
Pierwszy dobrzysta z Polski na legendarnym już Dobrofest w słowackiej Trnavie, laureat większości bluesowych festiwali w kraju. Jego płyta „Shortsighted” złamała polski stereotyp gitary dobro jako przydatnej jedynie w bluesie i country. Wykłada na warsztatach, prowadzi konsultacje, z jego publikacji korzystają setki muzyków pragnących dowiedzieć się więcej o gitarze dobro. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie muzyk.
www.jedrzejkubiak.com
 
Do posłuchania i obejrzenia:
 
Organizatorzy koncertu:
-Fundacja BluesOpole
-Dworek Artystyczny (Z.U.H. Dworek)
Partnerzy: