Logo
45-045 Opole, ul. Klasztorna 1
tel. +048 607 410 054
 

Info: Irek Głyk


Powiększenie

W czwartek 31.03.2022 r. o godz. 19:30

wystąpi w Dworku Artystycznym
IREK GŁYK

Z przyczyn niezależnych koncert zostaje odwołany. Bardzo przepraszamy.
Koncert odbędzie się być może w innym terminie. 
Zakupione bilety można zwórcić w punkcie ich zakupu lub w Dworku Artystycznym.
   
Wystąpią:
  • IREK GŁYK-wibrafon
  • PIOTR MATUSIK-piano
Irek Głyk- Ceniony wibrafonista i perkusista, kompozytor, aranżer.
Od dziecka zainteresowany muzyką, z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music.
Zdobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach – począwszy od wygranej na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1990). W 1994 roku założył swój Ireneusz Głyk Kwartet (Adam Kowalewski – bas, Krzysztof Dziedzic – perkusja, Marek Podkowa – saksofon, lider – wibrafon). Zespół odniósł sukces na scenie jazzowej, zdobywając m.in. II miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów w Krakowie. W ankiecie Jazz Forum Irek Głyk zostaje okrzyknięty nadzieją polskiego wibrafonu, zyskując trzecie miejsce w kategorii tego instrumentu. Kilka lat później zaczyna występować w duecie z Bernardem Maselim (duety wibrafon – marimba).
Od roku 2009 Irek Głyk prowadził swój rodzinny zespół  P.I.K. w którym muzykował ze swoimi dziećmi.Na perkusji Patryk Głyk,Irek Głyk-wibrafon i Kinga Głyk-gitara basowa.
W roku 2017 w roli perkusisty rozpoczął współpracę w zespole swojej córki Kingi,koncertując z nią w wielu prestiżowych miejscach sceny światowej.
Obecnie wydał swój trzeci autorski wibrafonowy album pt:”IREK GŁYK VIBES EXPRESSION”.
 
Ponadto Irek Głyk jest cenionym muzykiem sesyjnym, który współpracował z czołówką i polskiego jazzu, i rocka. Stanisław Sojka, Justyna Steczkowska, Paweł Kukiz, Reni Jusis, Natalia Niemen,Ireneusz Dudek, Mieczysław Szcześniak, Jorgos Skolias, Katarzyna Gertner, Ewa Uryga, Anthimos Apostolis, SBB, Krzak, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski,Paweł Tomaszewski, Maciek Sikała, Piotr Wojtasik, Grzegorz Kapołka, Bronisław Duży, Grażyna Łobaszewska, Marek Bałata, Wojtek i Jacek Niedziela,Etienne Mbpee, Ruth Lynch, Junior Robinson – to tylko niektóre z postaci, z jakimi miał okazję wspólnie koncertować i nagrywać. Występował na scenach w Polsce i poza jej granicami (USA, Niemcy, Francja, Dania, Włochy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Austria,Norwegia,Indonezja,Portugalia,Rumunia).
 
Irek Głyk na swoim koncie ma trzy  autorskie albumy: „Long Time” , „Step Ahead”,”IREK GŁYK VIBES EXPRESSION”.
 
Piotr Matusik - pianista, keyboardzista, kompozytor. 
Absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli, z którym od października 2015 roku koncertuje w duecie fortepianowym. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Młoda Polska 2019.
Znakomicie odnajduje się w roli sidemana w akustyczno – jazzowym kwartecie skrzypka Bartosza Dworaka podobnie jak w roli lidera zespołu Piotr Matusik Quartet wykonując kompozycje Chicka Corei. Poza jazzem zajmuje się również muzyką alternatywną, elektroniczną. Laureat I nagrody w międzynarodowym konkursie kompozytorskim Bjazz 2016 w Leuven (Belgia). Nagrodzona kompozycja "Eternal July" znalazła się między innymi na płycie "Polished" - Bartosz Dworak Quartet, album ten zawiera kilka utworów autorskich artysty. Jednym z ważniejszych utworów w dorobku kompozytora jest "Nemesis" - kilkuczęściowa duża forma instrumentalna przeznaczona na improwizujące skrzypce i fortepian z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej. Premiera miała miejsce w grudniu 2016 w sali koncertowej Bielskiej Szkoły Muzycznej a sam projekt finansowany był przez Instytut Muzyki i Tańca.

Do posłuchania i obejrzenia:


Strona internetowa wykonawcy:

Organizatorzy koncertu:
-Fundacja BluesOpole
-Dworek Artystyczny (Z.U.H. Dworek)
Partnerzy: